Празникът премина при голям интерес от страна на граждани и гости на град Елхово. Над 40 баници, приготвени по автентични , традиционни рецепти заслужиха възторга на присъстващите. И тази година събитието бе съпроводено от хубава българска народна музика в изпълнение на оркестър „Елхово“ с ръководител Николай Георгиев и солист Нели Танева.
Община Елхово и читалище „Развитие“ организират този празник с идеята да се възстановят българските ритуали, да се възвърне приемствеността от младото поколение, да се възстанови автентичността на българските семейни обичаи от българския календар. Целта на организаторите бе да бъде представено уникалното разнообразие от баници по елховския край. Идеята е заедно с кулинарното разнообразие да се онагледи бита и културата на местните общности, занаятите и фолклора, миналото и бъдещето.
За акцент на празника бе избрана баницата, заради нейното трайно присъствие на трапезата на българина през всички сезони като делнично и празнично ястие, част от обредния цикъл. Преди осем години организаторите поставиха началото на традиция – символ на единението и съгласието, мост между миналото и настоящето, който да събира хората и да ги зарежда с обич и родолюбие. Участници от почти всички населени места от община Елхово и града представиха своите баници в подредените за тази цел павилиони. За зрителите бяха приготвени специални брошури съдържащи рецептите и начинът на приготвяне на всички баници , които участваха в конкурса.
Изложените баници бяха дегустирани и оценени от комисия в състав: Снежана Делчева – секретар на НЧ „Равитие“, Добринка Костова – главен уредник в Етнографско – археологически музей и Нели Кадиева – изпълнителен директор на Местна инициативна група „Елхово – Болярово“.
След дегустация на всички участващи в конкурсната част на празника баници журито присъди следните грамоти и награди, осигурени от Община Елхово: голямата награда на кмета тази година отиде в с. Пчела; наградата на читалище „Развитие“ си спечелиха участниците от с. Раздел; най – сладките баници направиха майсторите от Мелница и Маломирово; наградите за солени баници си спечелиха представителите на читалищата от Гранитово и Лесово; най – добрата погача направиха жените от дом за стари хора, с. Чернозем ; село Кирилово и тази година се представи с интересни и иновативни баници и заслужено си спечелиха награда за най – съвременна баница; представителите на село Изгрев завоюваха грамота за най – автентична баница; най – витата баница тази година представи Дженка Димитрова от Елхово; най – вкусен се оказа тутманикът на Радка Янузова от Елхово, а най – многолистна беше баницата на Янка Узунова, също от Елхово. Баницата с най – тънка кора измайстори Йовка Пейчева; с най – оригинална рецепта се оказа Милиса Алексиева; прекрасна визия на тестените си изделия демонстрираха участниците от село Трънково; най – традиционна беше баницата на село Бояново; най – добрата баница с месо направи Дафина Хаджиева от женски пенсионерски глуб „Надежда“ Елхово. Най – малкият участник тази година бе Никол Пейчева от Елхово, която си спечели и приз за това.
Изключително богат е културният календар на Община Елхово. В него са включени редица празници, фестивали и мероприятия, чрез които организаторите припомнят и възраждат старите български традиции, а какво са те без баница. Баницата е навсякъде по света – там, където има българи, има и баница, тя е символ на самобитността на българина и на приемствеността между поколенията.