Всеки ден в офиса на НАП- Ямбол поне 30 процента от клиентите желаят проверка на здравния статус или услуги, свързани с възстановяването на здравно-осигурителните им права. Близо 26 милиона лева са внесените осигурителни плащания от жителите на област Ямбол от началото на 2011 година. Към Националната здравно осигурителна каса са преведени 7 милиона и 700 хиляди лева. Многобройни са запитванията за плащането на здравни вноски от работещите в чужбина граждани.
Затова от НАП- Ямбол припомнят, че когато български гражданин работи и се осигурява в държава членка на Европейския съюз, той не трябва да плаща здравни вноски в България за времето на престоя си в ЕС. Съгласно разпоредбите на европейското законодателство, двойно социално и здравно осигуряване не се допуска в ЕС. След завръщането в България придобитите в страните членки на ЕС здравноосигурителни периоди се признават в НАП по утвърдена за целта процедура.По силата на европейското законодателство, ако ваш близък или вие работите след 1 януари 2007 г. с легален трудов договор (като наето или самостоятелно лице) в страна членка на ЕС, не трябва да внасяте здравноосигурителни вноски и в България.
Здравноосигурителната институция в другата държава е компетентна за него. Тя му издава европейска здравноосигурителна карта, с която има право на спешна и неотложна медицинска помощ при временен престой в България. Картата се представя при необходимост на съответния лекар или болница, сключили договор с НЗОК. Редно е гражданинът да декларира в НАП- Ямбол , че живее и работи в страна членка на ЕС (т. е. че е социално и здравно осигурена там), за да не се натрупват задължения на негово име. Неплатените здравноосигурителни вноски (ако има такива) преди приемането на България в ЕС остават дължими. Според разпоредбите на европейското законодателство, за да може директно (без допълнително заплащане) гражданинът да влезе в осигурителната система на собствената си държава, е необходимо да докаже непрекъснати периоди на осигуряване в предишната държава. Това става с европейски формуляр Е 104 (документ Н-013) за сумиране на осигурителни периоди, който се издава от последната компетентна за нея осигурителна институция в другата държава.
Периодите на социално осигуряване се удостоверяват със същия формуляр, но издаден от НОИ.Възстановяването на здравноосигурителните права става от датата на Заплащане на всички дължими вноски за последните 36 месеца, като за 2011 г.те са в размер на 16,80 лв. месечно. Според новия проект на Закона за правата и Задълженията на пациентите, от 100 до 1000 лева се предвижда да бъде глобяван всеки, който е пропуснал да плати дори и една Здравна вноска.