123 062 лица, или 93,6 % от преброеното население в област Ямбол са отговорили на доброволния въпрос за етническа принадлежност при последното преброяване на населението в началото на 2011 г. Самоопределилите се като българи са 86,9 %, като роми – 8,5 %, като турци – 2,9 %, като други – 0,5 % , а не се самоопределят 1,2 %. В сравнение с преброяването през 2001 г. в областта структурата на етническия състав в общи линии се запазва. Наблюдава се намаляване на относителния дял на българския етнос с 3,3 процентни пункта, за сметка на увеличаване на ромския – с 2,2 процентни пункта, на турския – с 0,2 процентни пункта, с друга етническа принадлежност – с 0,1 процентни пункта и на „несамоопределили се“ – с 0,8 процентни пункта.
Сред петте общини в областта, най-висок e относителният дял на българската етническа група е Елхово (90,2 %), а най-нисък – Стралджа (77,9 %), съобщават от Териториалното статистическо бюро в Ямбол.
Тенденция към намаляване на относителния дял на самоопределилите се към българската етническа група, спрямо относителния им дял през 2001 година, се наблюдава във всички общини на областта, за сметка на увеличаване на относителния дял на самоопределилите се към ромския и турски етнос. Относителният дял на българската етническа група намалява в най-голяма степен в общините Стралджа (със 7,1 процентни пункта), Болярово (с 6,8 процентни пункта), Тунджа (с 3,7 процентни пункта) и Ямбол (с 2,8 процентни пункта).
Най-много лица се самоопределят като роми в Стралджа (19,0 %), а най-малко – в Ямбол (6,2 %).
Единствено в община Елхово ромският етнос намалява, макар и незначително (с 0,1 процентни пункта ).
Лицата от ромската етническа група са разпределени териториално във всички области. Най-голям е делът на ромския етнос в област Монтана – 12.7 %, и Сливен – 11.8 %, следвани от Добрич – 8.8 %, Ямбол – 8.5 %, при общо за страната 4.9 %./dariknews.bg