Завърши седмото издание на фолклорен фестивал „Тунджа пее и танцува“ /+Протокол с наградените участници/


В продължение на два дни – 31 май и 1 юни, в Елхово се проведе седмото издание на фестивала „Тунджа пее и танцува“ 2024. Невероятно трудно е  да се опишат  с думи изключителната емоция и вдъхновяващото усещане, които предизвиква фолклорният ни фестивал.  Една отколешна легенда възкръснала преди няколко години за нов живот, един символ засия с нова светлина и легендарният фолклорен фестивал се прероди в голям Събор на народното творчество.

Този голям празник събира все повече и повече участници от различни краища на България, които сътворяват зрелищен спектакъл, примесен с магията на нашенския фолклор, изправящ на крака публиката. Тази година близо 1 600 участника, любители на песенното и танцово изкуство, много колективи и още десетки индивидуални певци и музиканти се изявиха на сцената във фестивалния ден. Талантът на малки и големи беше оценяван от жури в състав: композиторът, музикант и преподавател по кавал Ташо Барулов, хореографът Мая Тодорова от Танцов ансамбъл „Ромбана“ – Ямбол, и народният певец Лазар Налбантов.

Мисията на фолклорния ни фестивал е съхраняване на българските песни и танци – извор на непреходната сила на българския корен и дух, носещи посланията на националната култура, популяризиране на изворния фолклор по поречието на  река Тунджа Тунджа и фолклорните области – Странджа и Тракия. Фолклорът е магия, която пази българското вече хилядолетия, Тя е съхранила в сърцето ни този трепет, който усещаме, когато чуем звука на гайда. Тази магия не може да бъде описана – тя трябва да се види, усети и преживее. Затова и волята та Община Елхово и НЧ „Развитие – 1893“ да организират година след година, неуморно, търпеливо и с огромно желание и ентусиазъм, този празник заслужава признателност.

И двата фестивални дни централният площад бе изпълнени със стотици хора, които наблюдаваха с интерес случващото се на сцената. Наслаждаваха се на пъстри носии, невероятна игра, прекрасни мелодии и изключителни  гласове, а самият фестивал завърши с индивидуално изпълнение на Лазар Налбантов, a стотици любители на народната музика извиха дълго хоро.

С голяма награда на кмета на община Елхово е удостоен Хор „Тунджански напеви“  при НЧ „Развитие – 1893“, гр. Елхово. Награда на журито е отредена на Мъжка фолклорна група „Божур“ гр. Средец и Школа по народни танци „Фолклорика“ гр. София. Специална награда за цялостно представяне на фестивала се връчва на Фолклорните състави Ансамбъл „Царево“, Хор за обработен фолклор и Мъжка формация при НЧ „Г. Кондолов – 1914“, гр. Царево.

Всички участници получиха грамоти за участие, а отличените участници получават и парични награди осигурени от Община Елхово.

ПРОТОКОЛ С НАГРАДЕНИТЕ УЧАСТНИЦИ


Фоторепортаж ден 1

Фоторепортаж ден 2






НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО