Все още не са обобщени данните за броят на отпадналите ученици през първия учебен срок, съобщи началникът на Регионалния инспекторат в Ямбол Пенка Илиева, на първата си пресконференция, след назначаването на поста.
По данни от миналата година процентът на отказалите се от образование в ямболските училища е около 12 и той в момента отново се движи в тези граници. През последните години на училище средно спират да ходят между 115 и 130 деца. Основните причини остават проблеми в семейството и по – рядко преместване от едно населено място в друго или в чужбина. Традиционно преобладава отпадането на деца от ромски произход на около 14-15 години. Освен преждевременните женитби, не липсват и кражби на момичета, така пътят към училището волю, неволю се затваря. Същевременно расте и броят на неграмотните, които посещават училище. Те не отпадат по простата причина, че ако не посещават сградата на школото, ще спрат помощите на родителите им.
Според Пенка Илиева, процесът за запазването на децата в училище и тяхното ограмотяване трябва да бъде двустранен. „Защото проблемите са както при родителите, така и в училищата- по Закон деца, които са в начален етап на обучение, не могат да останат в същия клас. Независимо колко и какво е научил, не може да остане да повтаря -това е едно от нещата, срещу които учителите сериозно трябва да работят с допълнителни занимания и извънкласна дейност, но от друга страна е необходимо стимулиране от семейната среда за усвояване на знанията. Ако нямаме подкрепата на семейната среда и местните общности, няма да постигнем добър резултат“, категорична е Пенка Илиева.
Източник: vreme.bg