На 4 декември в Брюксел Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“ и изпълнителен директор на „МИГ Елхово-Болярво“, бе избрана за член на Управителния съвет на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД – European Leader Association for Rural Development), съобщават от БТА.
За първи път България има представител в ръководния орган на ЕЛАРД, който обединява почти 2600 местни инициативни групи (МИГ) от 29 държави, включително страни извън Европейския съюз, които прилагат подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР). Организацията има за цел да подкрепя устойчивото развитие на селските райони чрез интегрирано местно развитие.
Пред Българска телеграфна агенция Нели Кадиева коментира за предстоящите предизвикателствата пред местните инициативни групи, планираните ресурси и международното сътрудничество, което отваря нови възможности за развитие на селските райони в България.
Каква е посоката, в която ще трябва да вървят местните инициативни групи у нас? На какъв финансов ресурс ще може да се разчита?
За съжаление, прилагането на подхода ЛИДЕР/ВОМР за периода 2023 – 2027 г. закъсня значително. Съгласно европейския регламент трябваше МИГ да започнат да изпълняват стратегиите си до декември 2023 г. За програмен период 2021 – 2027 г. беше предвидено многофондово финансиране на подхода ВОМР – тоест, освен от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, финансиране да може да се получава и от Европейския социален фонд + (Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“), и от Европейския фонд за регионално развитие (Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Програма „Околна среда“). Това щеше да осигури възможност за балансирано и интегрирано развитие на селските райони. Този многофондов подход не можа да се осъществи. Беше взето решение – през септември 2024 г., да се прилага еднофондово финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, с допълващо финансиране от останалите фондове/програми. Планираният ресурс за ВОМР е около 730 млн. лева.
Бих искала и да благодаря на министъра на земеделието и храните Георги Тахов, и специално на заместник-министър д-р Лозана Василева, които направиха необходимото и положиха много усилия да се „отпуши“ процеса по прилагане на подхода ВОМР.
В тази връзка има ли предизвикателства, с които местните инициативни групи ще трябва да се справят? Колко МИГ членуват към момента в Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“?
Планирано е в периода януари – март 2025 г. да се отвори покана за подбор на Стратегии за ВОМР, след като бъдат изготвени и публикувани насоките за кандидатстване и изпълнение на стратегиите. Промяната в правилата за прилагане на подхода ВОМР означава и преработване, промяна на разработените до момента (през 2023 г.) стратегии за местно развитие от МИГ от България, и това е първото предизвикателство за следващата година.
В Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“ членуват 59 местни инициативни групи, от които 57 изпълняващи в момента стратегии. Общо работещите МИГ за периода 2014 – 2023 г. са 64.
Откога България членува в Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони? Имала ли е досега страната ни представител в Управителния съвет на ЕЛАРД?
Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД ) е международна организация с нестопанска цел, създадена да подобри качеството на живот в селските райони и да поддържа населението им чрез устойчиво, интегрирано местно развитие. Отличителна черта на ЕЛАРД е, че обединява местни инициативни групи, ангажирани с включването на всички заинтересовани страни в развитието на селските райони на местно ниво. Европейската ЛИДЕР асоциация обединява почти 2600 местни групи за действие и местни групи за действие в областта на рибарството от 29 страни, включително от страни, които не са членки на Европейския съюз, но са приели и прилагат подхода ЛИДЕР. До 2018 г. България не е участвала чрез свои представители в ЕЛАРД.
Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“ членува от 2017 г. в ЕЛАРД (от 2020 г. като редовен член). На 4 декември тази година в Брюксел се проведе общо събрание на ЕЛАРД, на което бяха избрани нов президент – Пьотр Садлока, президент на Полската мрежа на МИГ, и вицепрезиденти – Мария-Хосе Мурциано, Испанска мрежа за развитие на селските райони, и Иро Цимпири, Гръцка мрежа на МИГ. За нови членове на Управителния съвет на ЕЛАРД (Council) бяхме избрани аз и Габриел О’Конъл, Ирландска мрежа за местно развитие. За пръв път България има представител в управлението на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони. В ЕЛАРД членуват организации от Австрия, България, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Република Ирландия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция, както и от страни извън ЕС – Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия.
Какво носи за страната ни това членство?
Членството на българска организация, представляваща интересите на МИГ – Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“, носи ползи и възможности както за местните инициативни групи от страната, така и за местните общности от селските райони, в няколко направления. От една страна, това е принадлежност към голямо европейско семейство, което дава възможност да участие при разработването на политиките за развитие на селските райони на ниво ЕС. И в същото време, да се транслират тези европейски политики на наше, национално ниво. Например, усилията на ЕЛАРД и на нашата асоциация допринесоха за отделянето на по-висок процент – 8%, от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. за подхода ЛИДЕР – „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР). От друга страна, членството на българската ЛИДЕР асоциация в ЕЛАРД дава възможности за контакти, партньорства и сътрудничество между МИГ от България и техните колеги от Европейския съюз чрез участие в международни конференции и събития, организирани от Европейската ЛИДЕР асоциация. Още през 2018 г. Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа“ беше съорганизатор заедно с Министерството на земеделието и храните на международна конференция по подхода ЛИДЕР, в която участва голяма делегация от ЕЛАРД и МИГ от много страни на ЕС. Тези международни контакти подпомагат българските МИГ да обменят опит, знания и иновативни практики и по този начин – да развиват по-успешно своите територии.
А с какво Местни инициативни рибарски групи, които продължават да се учредяват в някои региони в страната, ще подпомогнат развитието на селските райони?
Местните инициативни рибарски групи работят в България от повече от 10 години с финансиране от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Целите са увеличаване на екологичната, социалната и икономическата устойчивост на рибарските територии, зависими от риболова и аквакултурите, гарантиране на оптимална добавена стойност и осигуряване на подкрепа на местните икономики. Чрез прилагане на стратегиите за ВОМР се очаква запазване и развитие на икономическите, човешките, социалните и културните ценности, включително природно и подводно наследство, опазване на околната среда и оползотворяване на възможностите на местните общности, диверсификация, добавяне на стойност и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури и др.
В момента се подготвят Стратегиите на рибарските групи – съществуващи и новоучредени, с финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г.