Съществуват безброй начини да се мотивират учениците, за да се създаде у тях траен интерес към природните науки. Пример за такава възможност е проектно-базираното обучение, което съчетава академичните знания с практически дейности. Това подпомага значително учебния процес и прави усвояването на знания и умения далеч по-приятно и задълбочено.
В първия ден на тазгодишната Първа пролет учениците от 10 А клас и преподавателят им Маринка Стоева – старши учител по биология и здравно образование, химия и опазване на околната среда, проведоха в ПГ „Св. Климент Охридски“ открит интердисциплинарен урок на тема: „Живот в бъдещето“. В подготовката на занятието се включиха Галина Кънева – старши учител по математика и Полина Димитрова – учител по ИТ. Целите на урока са свързани с очакванията, че ще се насочи вниманието на ученици и преподаватели към проблема за опазване на околната среда, акцентирайки на необходимостта от личен принос за оптимистичен поглед към бъдещето и здравословния живот в хармония с природата.
Предварително обособените 5 екипа, които са работили по тематични проекти като: „Водата и живота“, „Зелена енергия“, „Природата на моят роден край“, „Живот със здравословно хранене“ и „Живот с изкуствен интелект“, представиха пред аудиторията сайт с интерактивни презентации, виртуални обиколки на значими локации и др. Мултимедийните продукти на десетокласниците включваха и демонстрация на техни експерименти по химия относно здравословното хранене, чистотата на водата, опазване на околната среда, разумното използване на изкуствения интелект, есета по български език, английски език и руски език, както и рисунки по повод Световния ден на водата. Гимназистите умело презентираха, като използваха образователни софтуери, допринасящи за ефектното пресъздаване на урока, отправяйки смело поглед към новите технологии в обучението по СТЕМ дисциплините и интердисциплинарност с други учебни предмети.
В края на часа г-жа М. Стоева благодари на 10 А клас, на учителите, съдействали на учениците за успешното реализиране на мащабния учебен проект, както и на учителската колегия, присъствала на споделянето на добра практика.
Този полезен, интересен и различен урок е пример как науката може да вдъхновява, да учи и да подтиква към промяна младото поколение.