Град Елхово отбеляза тържествено 100 години от съдбовното събитие, което го превръща от селището Казълагач в град с българското име Елхово. С указ №86 от 26 март 1925 г. на Цар Борис III Елхово официално получава своя градски статут, а сто години по-късно този акт бе почетен с достойнство, уважение и много емоция.
Празничният ден започна с пъстро и обединяващо шествие по пешеходната улица „Търговска“ до Централен площад, в което се включиха Военният духов оркестър на Втора тунджанска механизирана бригада, мажоретният състав на ЦПЛР-ОДК-Елхово, ученици, учители, граждани и представители на институции.
Под звуците на химна на Република България трикольорът се издигна високо, припомняйки, че историята не е само в миналото, а и в сърцата на хората днес.
Послание към жителите и гостите отправи кметът на община Елхово Петър Гендов. В словото си той подчерта дълбоката връзка между миналото и настоящето, между мечтите и усилията на поколенията:
„Днес не просто честваме празника на любимия ни град, но отбелязваме забележителен юбилей – 100 години от 26 март 1925 година, когато Елхово получава своя статут на град и ново име. Тук, на брега на река Тунджа, са се раждали мечти, сбъдвали са се надежди, укрепвали са се приятелства и семейства. Гордейте се, че сте наследници на трудолюбиви и отдадени хора. Само заедно можем да продължим да изграждаме Елхово като съвременен град. Нека този празник бъде символ на обединение, вдъхновение и надежда. Бъдете здрави, благословени и щастливи. Честит празник и да пребъде Елхово!“
След кмета думата взе Негово Високопреосвещенство Сливенски митрополит Арсений. В словото си той напомни на присъстващите за силата на вярата, паметта и почтеността:
„Сто години – това са години преди всичко на съзиждане и изграждане. Всички ние сме призвани да се вгледаме в нашето историческо минало, за да вървим бодро по пътя на живота. Без миналото, което живее в настоящето, не може да има бъдеще. Не променяйте своята вяра и култура, не ги продавайте за тридесет сребърника и паница леща.“
Особено значим момент от тържествената програма бе присъствието на президента на Република България Румен Радев и негова съпруга Десислава Радева. В своето слово той отбеляза, че юбилеят на Елхово е не само повод за гордост, но и доказателство за устойчивостта на един град, запазил духа си през годините.
„Тази годишнина носи самочувствие и гордост, защото Елхово е място с дух, традиции, природни богатства и историческа памет. Поздравявам ви за отговорността и твърдостта да опазвате българската граница, която е и граница на Европейския съюз. Вярвам във вашата воля и всеотдайност да гледате уверено в бъдещето.“
Президентът обърна специално внимание на младите хора, подчертавайки нуждата от силно средно професионално образование в България. Той поздрави учениците от Професионалната гимназия „Стефан Караджа“, спечелили призови места в състезания и отдели специално внимание на 10-годишния Александър Шахпазов, носител на отличия от международни състезания по ментална математика, който бе поканен от г-н Радев на сцената. Този жест бе посрещнат с аплодисменти и радост от присъстващите.
След приветствието на Президента Радев, кметът на Община Елхово му подари – пластика с наименованието „Полет“ – дело на Димитър Нейчев.
В тържествената церемония участие взеха и десетки официални гости – представители на държавната и местната власт, на духовенството, културни дейци и почетните граждани на Елхово – Проф. д ик. н. Стоян Денчев и Иван Джорев. Празникът бе уважен и от областния управител на Ямбол Николай Костадинов, народния представител Димитър Иванов, общински съветници от ОбС-Елхово, кметовете на съседни общини Ямбол, Тунджа, Стралджа и Болярово, проф.Иван Върляков – Изпълнителен директор на Регионалната асоциация на общините „Тракия” и кмета на побратимената турска община Лалапаша – Зафер Сезгин Гелди.
Бе представен и документален филм, проследяващ историята на Елхово от древността до днес. Атмосферата бе изпълнена с вълнение, спомени и гордост.
След официалната част, на сцената излязоха танцьорите и музикантите от Ансамбъл за народни песни и танци „Сливен“, които с богатството на българския фолклор разказаха историята на народа ни чрез музика, движение и цветове. Концертът беше доказателство, че традицията е жива, когато е споделена с любов.
Празникът на Елхово ще завърши с концерт на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“, който ще се проведе тази вечер от 19:30 часа, а неговата кулминация ще бъде празнична заря.