От 2005г година на 17 май се отбелязва Световният ден за борба с хипертонията. Денят се чества по инициатива на Световната лига по хипертония, като основната цел е да се повиши информираността на обществото за заболяването, а оттам и да се подобри превенцията.
Хипертонията е хронично заболяване, което при бавно развитие протича в три стадия според класификацията на Световната Здравна организация, но може да прогресира и бързо.
При първия стадий артериалното налягане е в границите на 160-179/95-105. Спада по време на почивка, но много бързо се повишава отново. Обикновено съвсем случайно се установява, че артериалното налягане се е повишило, затова се препоръчва редовно да се измерва. При първия стадий на хипертонията се наблюдава спад в работоспособността, нарушения на съня, главоболие.
При втория стадий се наблюдава постоянно повишено кръвно налягане: систолно 180-199, диастолно – 104-114. Наблюдават се хипертонични кризи – рязко покачване на кръвното налягане до много високи стойности. Появяват се първите признаци на поражение на сърцето – влошаване на кръвообращението, хипертрофия на лявата камера. От страна на нервната система се наблюдава исхемична болест, промени в очните дъна – свиване на артериолите, стесняване и разширяване на вените, кръвоизливи и ексудати.
При третия стадий систолното налягане стига до стойности 200-230, а диастолното до 115-129, но то може да пада до ниски стойности спонтанно. Появяват се състояния на близки гранични стойности, понижава се систолното и се повишава диастолното, което означава намаляване на съкратителните функции на миокарда. Хипертоничните кризи стават опасни, възможно е да се увредят бъбреците, както и да пострада ретината на очите и да се стигне до загуба на зрението.
Специалистите напомнят, че поддържането на здравословно тегло може да предпази от високо кръвно налягане.