Днес, 8 юли 2011 г., представители на ръководствата на ЕВН България и на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) подписаха Меморандум за сътрудничество и разбирателство. Документът определя сферите на сътрудничество между двете организации за защита и опазване на защитени видове птици от рискове, свързани с електроразпределителната мрежа в Югоизточна България.
Документът беше подписан от Йорг Золфелнер, председател на Управителния съвет на ЕВН България ЕАД, Калина Трифонова, член на Управителния съвет на ЕВН България ЕАД, и от Петър Янков, председател на Управителния съвет на БДЗП.
Подписването на документа, следва общите усилия и ангажираност на ЕВН България и БДЗП в посока опазване на птиците от рискове, свързани с електроразпределителната мрежа. Двете организации работят заедно от 2009 г. в рамките на Програма LIFE+ на Европейския съюз за „Опазване на царския орел и ловния сокол и на техните местообитания”.
Проектът, който се управлява от БДЗП, има за цел да се намали директното унищожаване на царски орли, ловни соколи и други защитени птици в общините Свиленград, Тополовград, Елхово, Болярово, Сливен и Пазарджик. В рамките на проекта беше установено, че на територията на България гнездят общо 20 двойки царски орли и всички те са на лицензионната територия на ЕВН България Електроразпределение АД. През 2010 г. съвместно с БДЗП бяха идентифицирани най-рисковите електропроводи около гнездата на тези птици на територията на Клиентки енергоцентър (КЕЦ) Елхово и КЕЦ Бургас Юг, които ще бъдат обезопасени до края на 2011 г. чрез поставяне на специални предпазни покрития върху изолаторите и проводниците на стълбовете. До края на август предстои да бъдат обезопасени общо около 500 стълба около Елхово и Тополовград, попадащи в Натура 2000 зони „Западна Странджа” и „Сакар”.
ЕВН България и БДЗП работят заедно и по още един проект по програма LIFE+. Той се казва „Живот за Бургаските езера” и има за фокус намаляване на директното унищожаване на защитени видове в района на Бургаските влажни зони (Атанасовско езеро, Бургаско езеро и комплекс Мандра-Пода). Проектът стартира в края на 2010 г. и в момента е на етап проучване, след което съвместно ще бъдат реализирани мерки за обезопасяване на електро-разпределителната мрежа в района. Мерките ще включват изолиране на полюсите на електрически стълбове и маркиране на част от електроразпределителна мрежа с дивертори.
Отделно от сътрудничеството си с БДЗП, ЕВН България работи и по други проекти за опазване на биологичното разнообразие на цялата територия на снабдяване в Югоизточна България. Дружеството предприема активни действия за опазването на защитените видове бял щъркел (Ciconia Ciconia) и черен щъркел (Ciconia Nigra) чрез обезопасяване на рискови щъркелови гнезда, разположени върху стълбове от електроразпределителната мрежа на дружеството. Чрез поставяне на проектирани от инженери специални платформи гнездата се повдигат на безопасно разстояние от проводниците, като по този начин се предотвратява опасността от къси съединения и се намалява броя на прекъсванията, възникващи вследствие на контакт на птиците или части от гнездото с проводниците. През 2010 г. ЕВН България обезопаси общо 349 гнезда на стойност близо 17 000 лв. В райони с висока аварийност, причинена от птици, ЕВН България е инвестирала в допълнителни материали за обезопасяване – общо 388 комплекта за електрически стълбове на стойност 35 000 лв. се грижат за безопасността на птиците. Най-много са монтирани в КЕЦ Карнобат – на 108 стълба, и в КЕЦ Загоре – на 150 стълба.