Лекари от над 20 общински болници в страната проведоха едночасов протест днес по обед. Те поискаха мерки в подкрепа на общинското здравеопазване.
Лекари и персонал от единствената в Ямболска област общинска болница – „Иван Рилски“ в Елхово също излязоха на протест. Служителите от болничното заведение прекратиха работа за около час, като самия протест се проведе пред сградата на болницата.
Всички общинските болници се обединиха и отправиха три искания:
1. Отпускане на целева субсидия от републиканския бюджет в размер на 30 млн. лева за финансово оздравяване на общинските лечебни заведения, намиращи се извън столицата и областните градове.
2. Спешно изплащане на надлимитната дейност за последните две и половина години и увеличаване на цените на клиничните пътеки, покриващи масова патология, изпълнявани предимно в общинските здравни заведения.
3. Спешно да се предизвика дебат за развитието на българското здравеопазване, на който всяка една от заинтересованите страни да предложи цялостен модел за система на здравеопазване, позволяващ с ресурса, който страната ни отделя, да се постигнат по-добри резултати.
Към тези искания, персонала на лечебно заведение в Елхово допълва желанието болницата в нашия град да бъде със защитен статут.
От ръководството на болницата подкрепят усилията на общинската администрация и общинския съвет Елхово за просъществуването на лечебното ни заведение. Те считат за неправилно пълната липса на някакъв вид помощ от централната власт към общинското здравеопазване и в частност към болници като нашата, която обслужва изцяло населението на общините Елхово и Болярово, частично – населението на Тополовград и община Тунджа, а грижата за материалната база, кадрите и текущото финансово състояние на болницата е изцяло на нейния собственик – община Елхово.
От ръководството на болницата споделят мнението на редица експерти в областа на медицината за това, че са прекалено завишени изискванията на Медицинските стандарти и НЗОК.
От лечебното заведение припомнят, че само с предпоследния рамков договор – 2016 г. – спешно е трябвало да подсигурят допълнително висш персонал в редица направления, който да съответства на изискванията за ІІ-ро ниво на компетентност, за да може да изпълняват същите клинични пътеки, които са изпълнявали предходни години.
Общинскитете болници изразходват за заплати и осигуровки около 85 и повече на сто от приходите си по клинични пътеки, докато в недалечно минало делът на тези разходи е бил между 60 и 70 на сто, а от 2006 г., от когато са цените на преобладаващата част от клиничните пътеки, разходите по тях са скочили близо три пъти.
Въпреки всички затруднения просрочените задължения на болницата в Елхово към момента са незначителни, а заплатите на целия персонал се изплащат редовно, увериха от ръководството.