Интервю на народния представител Светослав Тончев по повод промените в Закона за държавния служител


1. Г-н Тончев, дискусиите около темата с бонусите ли предизвикаха бързото приемане на промени в Закона за държавния служител?
Не. Още с встъпването ни в длъжност като народни представители от ПП ГЕРБ и на новия МС започнахме проверка на цялото законодателство, за да се провери, в кои актове съществува възможност законно, но непрозрачно, по субективни критерии да се получават хиляди левове допълнително над трудовото възнаграждение. Отговорността за тази проверка пое Министерство на финансите. В края на 2011год. проверката приключи като се оказа, че в около 50 закона съществува тази възможност. МС изработи проект за изменение на Закона за държавния служител и на тези множество актове и го внесе в НС за разглеждане. Миналата седмица този закон бе приет на първо четене.

2. Каква е същността на промените?
Най- вече – прекратява се порочната практика залегнала в тези около 50 акта да се раздават бонуси, премии или ДМС, както и да го наречем, поради това, че администрацията си е „свършила” работата и накрая на годината е отчела повишаване събираемостта от глоби и такси.

3. Наложителна ли е такъв тип административна реформа?
Да и то бързо, защото обществото ни не може да търпи това връзкарско, субективно поднасяне на хиляди левове на определени „наши хора“. Всички работещи в държавната администрация следва да получават това, което са заработили, а допълнителното възнаграждение следва да бъде прозрачно, законосъобразно и обективно определено.

4. Какъв ефект очаквате от промените? Какви са плюсовете на реформата?
Спира се безразборното изтичане на държавни пари, а възнагражденията се определят законосъобразно, прозрачно и обективно според знанията, способностите и уменията на отделния служител.


5. Казват, че с промените реално ще се намалят заплатите на държавните служители… Вие това ли целите?

Не, не целим това. Напротив ако сега възнаграждението на един държавен служител е 100 единици плюс незнайни по размер бонуси и други допълнителни възнаграждения с новия закон тези 100 единици ще представляват 70% от заплатата му, като останалите 30% ще бъдат допълнително възнаграждение. В тези 30% влиза допълнително възнаграждение с постоянен характер, което ще се заплаща за задържане в администрацията на особенно ценни държавни служители ежемесечно и с непостоянен характер, което ще се заплаща например за: допълнителен труд; извънреден труд; постигане на изключителни резултати и др. Видно е, че възнаграждението няма да намалее, а напротив ще се даде възможност за законово, прозрачно увеличение за способните служители.

6. Категорично ли се премахва допълнителното материално стимулиране?
Да премахва се категорично във вида и по начина, по който се е раздавало досега.

7. Обвиняват Ви, че Законът ще наложи субективния, а не обективния критерии за оценка на работата. Как ще коментирате? Вярно ли е, че предишното правителство е раздавало допълнително средства по силата на 50 нормативни акта?

Законът все още е в НС, но все пак мога да Ви кажа, че при окончателното му приемане няма да бъдат налице субективни критерии за оценка на работата на служителите в администрацията. Когато в правна комисия разгледахме законопроекта на първо четене при нас, за да го представи бе министър Дянков. Заедно с него обсъдихме закона и сме убедени, че ще изработим и заложим обективни критерии отговарящи на всички изисквания за оценяване на работата на служителите в администрацията.

8. Какви още реформи в тази област предвиждате?
Ще има още реформи една от които ще бъде изцяло нов закон за държавния служител, но нека сега да не говорим за това защото на дневен ред е настоящата му промяна.



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си



НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО