Киселините са усещането за парене точно зад гърдите, като може и да достигнат гърлото.
Някои от най- често срещаните причини за киселинен рефлукс са прекомерна консумация на алкохол, пикантни храни и преяждане. В повечето случаи киселините не са симптом за нещо сериозно. „Киселините се появяват, когато стомашната киселина се връща обратно в хранопровода – тръбата, която пренася храната от устата до стомаха“, пише диетологът Анджали Мукерджи.
Трябва да внимаваме да сдъвкваме храната напълно, преди да я погълнем. Когато се храним твърде бързо, това може да доведе до появата на несмляна храна в стомаха, което води до киселини.
Един от най-добрите начини за предотвратяване на киселините през нощта е да не ядете нищо в продължение на три часа преди лягане.
Хранителни продукти като цитрусови плодове, шоколад и домати могат да предизвикат киселини в стомаха. Трябва да консумираме балансирана диета с плодове, зеленчуци и зърнени храни, които могат да поддържат подходящата киселинна среда на организма.
Тестените храни, алкохолът и тютюнопушенето също могат да предизвикат киселини. Трябва да ги избягваме на всяка цена.
Приемането на половин супена лъжица сода за хляб, смесена с вода, сутрин на гладно в продължение на една седмица може да помогне за намаляване на риска от киселини.
Източник: fakti.bg