Здраве
Никога не комбинирайте сиренето с тези храни
Яденето на сирене с определени продукти може да бъде вредно, предупреждава диетологът д-р Наталия Балан. Тя споделя кои продукти не се препоръчва да се комбинират със сирене. Сред тях са наденица, алкохол, сладкиши и цитрусови плодове.
С какво не трябва да ядете сирене?
„Първо, не можете да комбинирате сирене с наденица. И двете храни са с високо съдържание на мазнини. Яденето на сирене с наденица уврежда панкреаса и допринася за развитието на атеросклероза.
Второ, не трябва да комбинирате сирене с алкохол; възможни са проблеми с храносмилането. По същата причина не се препоръчва да ядете сирене със сладкиши“, казва диетологът.
Освен това експертът по хранене не препоръчва комбинирането на сирене с цитрусови плодове. Киселината, която съдържат, може да доведе до омекване на сиренето.
Ползи от сиренето
Сиренето съдържа най-важния минерален елемент – калций, който ни е необходим за здравето на костната система, кожата, косата, ноктите и други органи.
Освен калций, сиренето е богато и на минерали като фосфор, цинк, селен, калий и натрий. Фосфорът спомага за по-доброто усвояване на калция. А това е допълнителен принос за укрепване на зъбите и костната система.
Сиренето е и източник на витамини, необходими за правилния метаболизъм и доброто здраве. Витамини в сиренето – A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, PP, K.
Разгледжаният продукт съдържа полезни лактобацили, а това е най-важният фактор за имунитета и храносмилането, пише още zdrave.to.
Освен това гамата от закваски, използвани в производството на сирене, е много широка и може би дори по-интересна, отколкото при ферментиралите млечни продукти.
По този начин Маасдам и Ементал съдържат пропионови бактерии, които помагат за намаляване на нивата на холестерола в кръвта; предотвратяват развитието на анемия, сърдечно-съдови и онкологични патологии; защита на организма от бактериални, гъбични и вирусни инфекции.
Синята и бялата плесен в сирената са гъбички от рода Penicillium (съответно рокефорти и кандидум). В процеса на своя живот те отделят вещества, които потискат развитието на вредните бактерии, като по този начин помагат на организма ни да устои на инфекциите.
Освен това сините сирена съдържат повишено количество аминокиселина триптофан и витамини от група В, които имат положителен ефект върху нервната система, а също така спомагат за поддържане на кожата в добро състояние.
Д-р Владимир Пожарашки: С идването на студа есенните депресии се засилват
Есенната депресия започва да се проявява все по-осезаемо с настъпването на мрачните и дъждовни дни. Скъсяването на светлата част от денонощието и затрудненото ставане сутрин са само част от симптомите, които много хора изпитват през този сезон.
Специалистът по телесна психотерапия и психоанализа д-р Владимир Пожарашки сподели ценни наблюдения в предаването „България сутрин“ по телевизия Bulgaria ON AIR. „Дамите не са по-податливи. Те по-лесно изразяват какво чувстват“, поясни експертът.
Според д-р Пожарашки, есенните депресии се засилват с настъпването на по-хладното време. Той подчертава, че депресивните състояния са изключително опасни и изискват специално внимание както от страна на засегнатите, така и от техните близки.
„Когато тялото танцува, се разблокират всички напрегнати мускули“, обясни специалистът, подчертавайки важността на движението за освобождаване на напрежението. Той препоръчва да се отделя поне един час дневно за физическа активност.
2 ноември – Световен ден на витамин D
На 2 ноември отбелязваме Световния ден на витамин D. Инициативата цели да популяризира сред широката общественост огромното значение на т. нар. „слънчев витамин“, за здравето, пише Министерство на здравеопазването.
Известен още като калциферол, той е мастноразтворим стероиден хормон, който участва в редица жизненоважни процеси, протичащи в човешкото тяло. Регулира калциево-фосфорната обмяна и спомага за поддържането на оптимални нива на тези елементи в организма. Основната му функция е да осигурява нормалния растеж, развитие и укрепване на костната структура на децата и да ги предпазва от появата на рахит. Важен е и за профилактиката на остеопорозата при хората на средна възраст. Оказва благоприятно влияние върху състоянието на мускулите, като предотвратява развитието на остеомалация (размекване на костите). Заема важно място в превенцията и лечението на много заболявания, сред които диабет, сърдечно-съдовите заболявания, някои онкологични и инфекциозни заболявания, множествената склероза и др. Укрепва имунната система, потиска автоимунните процеси и има противовъзпалително действие. Необходим е за функционирането на щитовидната жлеза, нормалното съсирване на кръвта, регулирането на артериалното налягане, сърдечната дейност и много други.
Витамин D е единственият витамин, който организмът може да произведе под въздействието на слънчевите лъчи. Двете му най-важни форми са витамин D3 и витамин D2. Първата представлява около 80% от общото количество и се произвежда в тялото при огряване на кожата от ултравиолетовите лъчи. За съжаление, съвременният, все по-затворен и заседнал, начин на живот е свързан с недостатъчно излагане на слънце и намалена двигателна активност. Това, заедно с фактори като замърсяване на околната среда, застаряване на населението и др., са сред основните причини процентът на населението, засегнато от дефицит на витамин D в световен мащаб, да расте непрекъснато. За това допринася и фактът, че недостигът на този витамин може да остане дълго време неразпознат. Ето защо е важно да се обърне внимание на симптоми като често боледуване, умора, безсъние, депресия, парене в устата и гърлото, суха кожа, бавно зарастване на рани, косопад, криви и чупливи кости, загуба на плътността им, болка в мускулите и др.
Втората важна форма на витамин D е витамин D2. Тя е около 20% от общото количество и се доставя чрез храни и хранителни добавки. Едни от най-богатите му източници са млечните продукти, мазните риби, яйцата, черния дроб и гъбите.
На повишен риск от дефицит на витамин D са изложени хората в напреднала възраст, страдащите от специфични заболявания с нарушен обмен на мазнините в тялото, хората с наднормено тегло, кърмените бебета, хората с тъмна кожа, рядко излагащите се на слънце хора и др.
Както недостигът, така и предозирането с витамин D могат да доведат до сериозни последици за здравето. Затова е препоръчително да се намери балансът. При съмнения за нарушен метаболизъм на калция, костни фрактури и деформации, намалена костна плътност и др. е препоръчително да се направи консултация със специалист, както и изследване за нивото на витамин D в организма. Спрямо резултата се назначава необходимата терапия.
Източник: www.mh.government.bg
Ноември – месец на мъжкото здраве
Вероятно сте чували за традицията през ноември мъжете да пускат мустаци. Зад тази символика обаче стои кауза, която си заслужава да бъде споделяна. Ноември е посветен на мъжкото здраве и по-специално на превенцията на рака на простатата.
Ракът на простатата е най-често срещаният карцином при мъжете и всяка година по света се диагностицират милиони нови случаи. Целта на Movember кампанията е до 2030 г. да се намали броят на хората, които умират преждевременно от това заболяване, с 25%.
Животът на повечето мъже е изпълнен с много ангажименти и отговорности. Най-мъжкото, което можете да направите, е да се погрижете и за себе си, за да предотвратите сериозни заболявания и да продължите да бъдете полезни на себе си, своите близки и обществото.
Здравен експерт: Това са най-полезните храни за мозъка
Здравен експерт даде съвети за това коя е най-добрата храна, която да консумирате, за да подобрите здравето на мозъка си.
Анализът на повече от 180 000 души установи, че съществува пряка връзка между това, което ядем, и здравето на мозъка ни.
Научното списание Nature установи, че хората с балансирано хранене имат по-добри мозъчни функции и подобрено психично здраве, предава БГНЕС.
Кирстен Брукс, специалист по хранене, знае от какво се нуждаем, за да бъде сивото ни вещество на оптимално ниво. Тя има опит в областта на мозъчните функции, хормоналния баланс и здравето на червата ни.
„Това често се случва при диети с високо съдържание на захар, рафинирани въглехидрати и ултрапреработени храни и ниско съдържание на фибри и протеини. Известно е, че развитието на преддиабет или диабет от нарушен контрол на глюкозата значително увеличава риска от Алцхаймер“ , коментира Брукс.
Сред страдащите от диабет често се наблюдава повишен риск от мозъчни увреждания и неврологични усложнения, тъй като високата кръвна захар може да увреди мозъчната функция.
За да се преборите с това, тя предлага да се консумират по-малко преработени храни, които са по-естествени.
„Добре е да се консумират пълноценни храни, като кафяв ориз и овес, плодове с ниско съдържание на захар, като горски плодове, разнообразни зеленчуци, боб и леща, месо, риба и яйца“, каза здравният експерт.
„Диетата с ниско съдържание на фибри, с високо съдържание на бързоусвояващи се въглехидрати и захари, съдържаща изкуствени подсладители, добавки и емулгатори, може да допринесе за образуването на висцерални мазнини, които могат да възпалят мозъка“, добави Брукс.
Тя също така препоръча да се консумира храна с високо съдържание на фибри, за да се подобри работата на мозъка, като се препоръчват около 30 г дневно.
За подобряване на когнитивните функции се предлагат и други зеленчуци като броколи, брюкселско зеле, артишок, зеле, леща, горски плодове, ябълки, круши, бадеми и семена от чиа.
Ферментиралите храни, включително кисело мляко, кефир, комбуча, кисело зеле и кимчи, също са изтъквани като средство за подобряване на чревния тракт и укрепване на здравето на мозъка.
Помело – защо е толкова полезно?
Помелото е не просто вкусен цитрусов плод, но и истинско богатство от полезни съставки, които подпомагат здравето ни. Често наричан „кралят на цитрусите“ заради големия си размер и отличителния аромат, помелото е заслужило място в ежедневното ни меню. Ето осем основни ползи от този плод, които ще ви убедят защо трябва да го включите в диетата си.
1. Подсилва имунната система
Помелото е изключително богат на витамин C – един от най-мощните антиоксиданти, който помага на организма да се бори с вируси и инфекции. Консумацията на този плод засилва имунитета, подпомагайки естествената защита на тялото ни. Особено полезен е през студените сезони, когато имунната ни система е по-податлива на атаки.
2. Поддържа здравето на сърцето
Благодарение на високото съдържание на калий и антиоксиданти, помелото е чудесен съюзник за сърцето. Калият помага за регулиране на кръвното налягане, докато антиоксидантите спомагат за намаляване на възпаленията и предпазват кръвоносните съдове от увреждане. Редовната консумация на помело намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, като насърчава доброто кръвообращение и здравословния баланс на холестерола.
3. Подпомага храносмилателната система
Помелото е отличен източник на фибри, които играят ключова роля за здравето на храносмилателната система. Фибрите улесняват преминаването на храната през червата, предотвратяват запек и подпомагат абсорбирането на хранителни вещества. Те също така действат благоприятно на чревната микрофлора, което е основа за по-добро храносмилане и усвояване на полезните вещества от храната.
4. Допринася за сияйна и здрава кожа
Благодарение на витамин C и антиоксидантите, помелото оказва благотворно въздействие върху кожата. Антиоксидантите неутрализират свободните радикали, които причиняват стареене на кожата, като я запазват свежа и еластична. Витамин C стимулира производството на колаген – протеин, който прави кожата по-стегната и гладка, и така намалява бръчките и фините линии.
5. Подпомага отслабването
Помелото е нискокалоричен плод, който съдържа много вода и фибри. Тези две съставки създават усещане за ситост, което намалява апетита и улеснява контролирането на теглото. Фибрите в помелото спомагат и за по-бавното покачване на нивата на кръвната захар, което е важно за стабилизиране на енергийния баланс и избягване на резки промени в апетита.
6. Укрепва костите и зъбите
Помелото съдържа добри количества минерали като калий и магнезий, които са важни за здравината на костите и зъбите. Магнезият спомага за усвояването на калция, който е основен елемент за костната плътност и предпазва от костни проблеми, като остеопороза. Калият също така намалява риска от минерални загуби в костите и поддържа стабилността на костната маса.
7. Подобрява настроението и енергията
Цитрусовите плодове, включително помелото, съдържат етерични масла и природни захари, които могат да имат освежаващ и стимулиращ ефект върху настроението и енергията. Витамин C помага за намаляване на умората и повишава усещането за бодрост, което го прави идеален избор при умора и стрес.
8. Поддържа здравето на бъбреците
Помелото има диуретични свойства, което означава, че помага за отделянето на излишните течности и токсини от тялото. По този начин се подпомага здравето на бъбреците и се намалява рискът от образуване на камъни в бъбреците. Калият също така регулира нивата на натрий в организма, като по този начин помага за поддържането на правилната функция на бъбреците.
Дните за лунна диета през ноември
Без значение от сезона, ние искаме да сме в добра форма и здраве през цялата година. Но с наближаването началото на всеки месец, не забравяме за лунната диета. Режим, който ни позволява да поставим началото на по-здравословно хранене, да се разделим с част от токсините, излишните течности. Характерно за лунната диета е, че за нея се следят лунните фази, които всеки месец са на различна дата.
От настъпването на всяка фаза, в рамките на 24 часа се консумират само вода, чай, пресни сокове от плодове и зеленчуци. Не са разрешени подсладители, дори мед, млечни и други храни, алкохол.
За да подпомогнем процеса на прочистване на организма, бихме могли да добавим чай от коприва или глухарче към менюто си, джинджифил, лимон, лайм, az-jenata.bg.
След приключването на всяка фаза на Луната е важно да се захраним постепенно, а не да преяждаме с любимите ни храни.
Могат да се консумират домашни бульони, варен или печен картоф. Постепенно да се добавят свежи зеленчуци, кисело мляко, риба, леки меса. Точно така поставяме и началото на едно по-разнообразно и здравословно меню. Намалявайки консумацията на тестени и сладки лакомства, колбаси, солени храни и т. н.
Когато настъпи следващата лунна фаза от лунната диета отново преминаваме за 24 часа към консумацията на вода, чай и фрешове. Този хранителен режим не е подходящ за спазване от всеки, затова е важно да се допитате до лекар, преди да започнете да го следвате.
Запишете си фазите на Луната за ноември за лунната диета:
1.11.2024 г. – 14:13 часа– новолуние;
9.11.2024 г. – 07:35 часа – първа четвърт;
15.11.2024 г. – 23:37 часа – пълнолуние;
23.11.2024 г. – 03:58 часа – последна четвърт
Незаслужено пренебрегвани: Мушмулите имат неподозирани ползи за здравето
Когато се замислим за плодове, които подпомагат здравето, обикновено се сещаме за ябълки, портокали и банани. Но какво ще кажете за мушмулите? Този стар, но често подценяван плод, има многобройни здравословни ползи, които могат да ви изненадат. С произход от Азия и разпространен в Средиземноморието, мушмулата (на латински Mespilus germanica) е плод, пълен с полезни вещества, които не само поддържат тялото ни здраво, но и обогатяват вкусовете в кухнята. Ето защо мушмулите трябва да намерят място във вашата диета.
1. Богати на витамини и минерали
Мушмулите са истински витаминен коктейл. Те съдържат витамин C, който укрепва имунната система и повишава устойчивостта към инфекции. Витамин C е важен и за кожата, като стимулира производството на колаген и предпазва клетките от оксидативен стрес. Освен това, мушмулите са източник на витамин А, който поддържа зрението и здравето на кожата. Калият в тях съдейства за поддържането на нормалното кръвно налягане и функцията на сърцето.
2. Подобряване на храносмилането
Мушмулите са отличен източник на фибри, които регулират храносмилането и помагат при проблеми като запек и бавно храносмилане. Включването на фибри в ежедневното меню подобрява функцията на червата и спомага за баланса на полезните бактерии. Освен това, мушмулите съдържат пектин – вид разтворима фибра, която може да подпомогне стабилизирането на кръвната захар, като забавя усвояването на захарите.
3. Подпомагане на отслабването
С ниско съдържание на калории и високо съдържание на вода, мушмулите са отличен избор за хора, които се стремят към редуциране на теглото. Те създават усещане за ситост, което може да предотврати преяждане и да помогне за по-лесно управление на апетита. Фибрите в мушмулите допринасят за усещането за пълнота, като същевременно подкрепят метаболизма.
4. Подсилване на имунната система
Антиоксидантите в мушмулите са друга значима полза. Тези съединения се борят със свободните радикали в тялото и помагат за намаляване на възпаленията. Свободните радикали са причина за клетъчни увреждания, които могат да доведат до редица заболявания, включително сърдечни проблеми и рак. Мушмулите съдържат също така и флавоноиди, които се считат за мощни противовъзпалителни агенти, подпомагащи имунната система.
5. Поддържане на сърдечно-съдовото здраве
Консумацията на мушмули може да има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система. Фибрите и антиоксидантите, съдържащи се в тях, помагат за намаляване на лошия холестерол (LDL), като по този начин предпазват сърцето. Калият също има съществено значение за поддържането на нормалното кръвно налягане, като контролира натрия в организма и намалява риска от високо кръвно налягане и инсулт.
6. Регулиране на кръвната захар
За хора, които страдат от диабет или преддиабетно състояние, мушмулите могат да бъдат ценен плод. Фибрите и пектинът помагат да се регулира нивото на захар в кръвта, като забавят усвояването ѝ. Този ефект може да намали резките колебания в нивата на глюкоза и да помогне за по-доброто управление на диабета.
Как да включите мушмулите в ежедневието си?
Мушмулите са вкусни, когато узреят напълно и омекнат. Те могат да се консумират сурови, но също така са подходящи за приготвяне на мармалади, конфитюри, пайове или като добавка към салати и десерти.
Превенцията на онкологичните заболявания сред жените беше във фокуса на A1FemCircle през октомври
„Розовият месец“ октомври в А1 беше посветен на повишаване на осведомеността и превенцията на онкологичните заболявания сред жените в компанията. Общността A1FemCircle проведе две тематични срещи, които предоставиха на над 500-те участнички възможност да се запознаят с различни методи за превенция на рака на гърдата и HPV. Част от тях сформираха отбора на А1, който взе достойно участие в благотворително бягане в подкрепа на превенцията на рак на гърдата Race for the Cure. A1FemCircle е пространство за споделяне на опит, идеи и възможности сред жените в компанията. Взаимната подкрепа и менторство, които са в центъра на идеята, са част от цялостната политика за изграждане и поддържане на позитивна и подкрепяща среда в технологичната компания.
“В А1 се гордеем, че над 40% от хората в екипа ни са жени, което ни поставя в отлична позиция по отношение на многообразието и равнопоставеността на половете на работното място. Същевременно, има специфични теми, за които взаимопомощта между жените в компанията може да окаже изключително благоприятно влияние както за професионалното развитие и израстване, така и за цялостното благополучие, част от ценностите ни да поставяме човека в центъра на всичко, което правим. В общността A1FemCircle жените могат да намерят подкрепа и да получат отговор на важни за тях въпроси, които обичайно остават извън разговорите на работното място. Грижата за хората и създаването на позитивна работна среда е част от това, което ни помага да сме един от най-предпочитаните работодатели в страната“, заяви Миглена Узунова-Цекова, старши директор „Човешки ресурси“ и член на Лидерския екип на А1 България.
Освен теми на здравна тематика, част от #HerHealth направлението на женската общност, участничките провеждат многообразни обучения за емоционална интелигентност, коучинг, личностно и професионално развитие, под надслова #HerGrowth. Част от него са дискусии с дами на лидерски позиции, чиито споделен опит допринася за вдъхновението и мотивацията и дава практическо потвърждение за възможностите за професионално и личностно израстване в А1. Сред другите направления, част от годишния календар на A1FemCircle, са #HerCare, посветено на темите за предизвикателствата в личния и професионалния живот и #HerStyle – за стила на всяка жена – в офиса и извън него. Всяка от темите става част от програмата след предварително проучване сред жените в А1 за техните нужди, предпочитания и интереси.
A1FemCircle е част от цялостната политика на А1 да подкрепя своя екип, като изгражда балансираща, вдъхновяваща и устойчива работна среда за жените. До края на годината са планирани и още активности по програмата, сред които работилница с кауза, разнообразни курсове и лекции. А1 предоставя на своите близо 4000 служители позитивна работна среда и цялостно благополучие, което препотвърждава признанието на компанията като Отлично място за работа. Хората в организацията разполагат с възможности за гъвкаво работно време и редица социални придобивки, сред които безплатен достъп до услуги на компанията, спортен център и детска градина в кампуса в София.
Колко често трябва да спортуваме, за да се предпазим от деменция?
Добра новина за хората, които си почиват от фитнес залата през уикенда. Ново проучване показва, че хората, които тренират ежедневно и онези, които спортуват само през уикенда, имат еднакъв шанс да преборят леката форма на деменция.
Над 10 000 жители на Мексико на средна възраст са разделени на четири групи въз основа на техните навици за физическо натоварване — нетрениращи, спортуващи през уикенда или веднъж-два пъти седмично, редовно активни хора – трениращи три или повече пъти седмично, и комбинирана група.
Изследователи от Чили и други страни са наблюдавали участниците в продължение на средно 16 години и са ги подлагали на оценка, за да установят дали са развили леко когнитивно нарушение, което често е предвестник на деменция.
Идентифицирани са около 2400 случая на когнитивно влошаване, което представлява 26% от групата на нетрениращите, 14% от групата на спортуващите през уикенда и 18,5% от групата на редовно активните.
След отчитане на възрастта, образованието, тютюнопушенето, режима на сън, диетата и консумацията на алкохол авторите на проучването установили, че вероятността от развитие на лека деменция при трениращите през уикенда е с 25% по-малка, отколкото при групата на нетрениращите. Редовно активните хора намалили шансовете си за леко когнитивно увреждане с 11%, а комбинираната група – с 16%.
Изследователите взели под внимание и около 450 души, чиито резултати от оценката ги поставяли на границата за поставяне на диагноза леко когнитивно увреждане. В сравнение с хората, които не спортуват, вероятността от развитие на лека деменция при променените параметри при уикенд активните била с 13% по-малка. В групата на редовно активните и в комбинираната група вероятността е намаляла с по 12%. Резултатите са сходни при мъжете и жените.
“Доколкото ни е известно, това е първото проспективно кохортно проучване, което показва, че моделът на физическа активност при редовно и нередовно спортуващите са свързани със сходно намаляване на риска от лека деменция”, пишат изследователите в British Journal of Sports Medicine.
Те смятат, че 13% от случаите на когнитивен упадък биха могли да бъдат избегнати, ако всички възрастни на средна възраст спортуват поне веднъж или два пъти седмично.
В Насоките за физическа активност за американците се посочва, че всяка седмица възрастните трябва да се стремят към 150 минути физическа активност с умерена интензивност — която може да бъде разпределена в няколко дни или да се извърши наведнъж — и два дни за укрепване на мускулите.
Известно е, че физическата активност подобрява здравето на мозъка по различни начини.
“Упражненията могат да увеличат концентрацията на мозъчния невротрофичен фактор (молекули, които подпомагат растежа и оцеляването на невроните) и пластичността на мозъка,” пишат авторите на изследването. “Физическата активност е свързана и с по-голям обем на мозъка, по-добра изпълнителна функция и по-добра памет.”
Въпреки това авторите на изследването казват, че техните резултати имат “важни последици за политиката и практиката, тъй като моделът на нередовна физическа активност може да бъде по-удобен вариант за заетите хора.”
Близо 150 000 българи са с „дълъг ковид“. Официално такава диагноза у нас няма
В България няма клинична пътека за Long Covid (бел. ред. „дълъг ковид“), нито има официално съществуваща такава диагноза, както и официална статистика колко българи страдат дълготрайно от последствията от коронавируса. „От началото на текущата година съм прегледал 6000 пациента. По моя преценка у нас има близо 150 000 българи, които страдат от „дълъг ковид““, каза проф. Коста Костов – дългогодишен специалист по белодробни заболявания. Официалната статистика, показва, че в цял свят техният брой е 80 милиона души. „Проблемът у нас е, че пациентите са объркани и не знаят към какъв специалист да се обърнат“, допълни проф. Костов. Той направи изказването по време на кръгла маса на тема „План за развитие на здравния туризъм с фокус медицински туризъм“, която се проведе днес в София.
Според него един от основните проблеми в здравеопазването днес, наред с липсата на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори, е разкъсаната връзка между лекарите от болничната и амбулаторната лечебна помощ и лекарите рехабилитатори. „Някога тази връзка я имаше. В момента правя всичко възможно със специалистите, които имам, да направя възможното да съживя интереса на българския лекар към първична и вторична профилактика. Българските възможности за рехабилитация са огромни, но не са използвани. Имаме огромен ресурс за това. Холистичната медицина е лечение на тялото душата и ума. В болниците не лекуваме добре тялото. Няма кой да лекува и душите на пациентите. Това е работа на рехабилитационните центрове и това е нещо, върху което може да се работи с експертните съвети“ е мнението на проф. Костов. Той припомни, че ТОП 3 на заболяванията, които са причина за смъртност са злокачествените заболявания, следвани от сърдечно съдовите и белодробните.
България разполага с 47 броя Медикъл СПА заведения, 106 СПА комплекса и 35 уелнес комплекса. В съчетание с наличието на уникалните природни ресурси, с които разполага страната ни, те могат да бъдат в невероятна помощ на българите. Около това мнение се обединиха участниците в кръглата маса.
Как да се справим с упоритите подкожни мазнини
Прекомерното натрупване на мазнини води до много проблеми както за физическото, така и за психическото здраве, особено ако не можете да се отървете от килограмите дори с помощта на активни тренировки. Фитнес гуруто Олег Самсонов разказа за причините за бързото натрупване на мазнини и за най-ефективните методи за борба с портокаловата кожа.
Какво представлява подкожната мазнина
Мазнините не са ни дадени, за да ни тормозят, а в помощ на организма — те ни предпазват от хипотермия, а също така в женския организъм се натрупват повече, отколкото в мъжкия, за добър синтез на хормони за по-успешно зачеване и запазване на бременността. Да не забравяме и случаите, когато хората са успявали да оцелеят в трудни условия с помощта на допълнителни мазнини, защото в мастния слой организмът складира полезни вещества за черни дни.
Защо мазнините започват активно да се натрупват в организма
Единственият проблем е, когато мазнините са твърде много и започват да пречат на работата на други органи. В резултат на повишеното натрупване на мазнини може да се развие захарен диабет, а не бива да се изключват и смущения в работата на сърдечно-съдовата система.
Основните причини за бързото натрупване на мазнини, според нашия експерт, са следните:
Злоупотреба с бързи храни и полуфабрикати;
Късната вечеря;
Преяждане;
Честа консумация на сладки газирани напитки;
Консумация на сладки газирани напитки;
Неконтролирана консумация на продукти от брашно;
Злоупотреба със захарни напитки.
Какво да направите, за да намалите натрупването на мазнини и да се отървете от излишните мазнини
Въздържайте се от алкохол
Не е тайна, че алкохолните напитки са калорични, но това е нещо, за което много хора предпочитат да не мислят. Олег казва:
„Освен че си набавяте празни калории, намалявате работоспособността на черния дроб, той отделя алкохол вместо захар“.
Ако сте в процес на отслабване, откажете се напълно от алкохола, поне засега.
Яжте повече протеини
Ние се нуждаем от протеини ежедневно, а приличен процент от ястията, с които сме свикнали, не могат да покрият дефицита на протеини. Струва си да добавите допълнителни храни, богати на белтъчини, като например гъби, птиче месо, червена риба и млечни продукти.
Не забравяйте и фибрите
Необходимите ни фибри се съдържат в зърнените храни, ядките и бобовите растения. Фибрите действат като своеобразна метла в червата, като същевременно спомагат за поддържането на полезните бактерии на разстояние. Колкото по-добре работи стомашно-чревният ви тракт, толкова по-бързо ще отслабнете.
Не забравяйте и за физическата активност за увеличаване на мускулната маса.
Чаят от магарешки бодил помага за пречистването на черния дроб
Здравен експерт обясни как една чаша чай на ден може да помогне за детоксикация на черния дроб и дори за блясък на кожата. На страницата си в TikTok, която се радва на 566 хил. последователи, Дженифър Темпъл сподели напитката за детоксикация, която препоръчва да се пие ежедневно в продължение на една седмица, за да се постигнат най-добри резултати.
Дженифър е сертифициран специалист по аюрведа – холистична, естествена медицинска система, възникнала в Индия преди повече от 3000 години. Тя е и основател и собственик на Purely Ayurveda.
В неотдавнашен клип онлайн Дженифър казва:
„Пийте по една чаша от това всеки ден в продължение на една седмица, за да пречистите черния си дроб, да си дадете тласък на енергията и да намалите токсините в тялото си – нещо като мини детокс. Между другото, тя е много нежна“.
„И така, тази билка, която обича черния дроб, се нарича магарешки бодил и това е смляната версия, а това са целите семена. Аз лично обичам да ги смилам и ето защо; просто открих, че ако предварително смелите семената на магарешкия бодил, не е нужно да ги накисвате дълго, защото тези малки семенца са твърди, а ето как да си приготвите обикновена чаша чай за детоксикация от магарешки бодил“, обясни експертът.
„Това дори не е рецепта, защото е толкова просто, просто вземете една чаша вряла вода и добавете една чаена лъжичка смлени семена от бял трън, така че аз имам мелничка за подправки и просто смилам семената там, но няма проблем, ако нямате мелничка, можете просто да използвате една чаена лъжичка цели семена. Накисвайте поне 10 минути и пийте веднъж дневно – и не се изненадвайте, ако след една седмица забележите, че кожата ви е много по-сияйна и здрава“, допълни Темпъл, цитирана от БГНЕС.
<blockquote class=“tiktok-embed“ cite=“https://www.tiktok.com/@purelyayurveda/video/7425768392147209477″ data-video-id=“7425768392147209477″ style=“max-width: 605px;min-width: 325px;“ > <section> <a target=“_blank“ title=“@purelyayurveda“ href=“https://www.tiktok.com/@purelyayurveda?refer=embed“>@purelyayurveda</a> 🌿SYMPTOM FREE MENOPAUSE | Drink one cup every day for one week to detox your liver and to help your skin glow ✨️ Free Masterclass! Come learn how to simply and naturally balance your hormones so that you can enjoy a life full of energy and vibrant health 🌿 Link in bio ✨️ <a title=“detox“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/detox?refer=embed“>#detox</a> <a title=“balancedhormones“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/balancedhormones?refer=embed“>#balancedhormones</a> <a title=“symptomfree“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/symptomfree?refer=embed“>#symptomfree</a> <a title=“perimenopause“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/perimenopause?refer=embed“>#perimenopause</a> <a title=“menopause“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/menopause?refer=embed“>#menopause</a> <a title=“ayurveda“ target=“_blank“ href=“https://www.tiktok.com/tag/ayurveda?refer=embed“>#ayurveda</a> <a target=“_blank“ title=“♬ original sound – SYMPTOM FREE MENOPAUSE“ href=“https://www.tiktok.com/music/original-sound-7425768439405628165?refer=embed“>♬ original sound – SYMPTOM FREE MENOPAUSE</a> </section> </blockquote> <script async src=“https://www.tiktok.com/embed.js“></script>
Магарешкият бодил често се популяризира заради защитния си ефект върху черния дроб и често се използва от хора, които имат увреждане на черния дроб поради състояния като алкохолна чернодробна болест, неалкохолна мастна чернодробна болест, хепатит и дори рак на черния дроб.
Въпреки че са необходими повече изследвания за това как действа, се смята, че белият трън намалява увреждането на черния дроб, причинено от свободните радикали, които се образуват, когато черният дроб метаболизира токсични вещества. Проучване от 2021 г. показва подобрение на чернодробната функция при хора с неалкохолна мастна чернодробна болест, които са приемали хранителна добавка с бял трън, което предполага, че тя може да помогне за намаляване на възпалението и увреждането на черния дроб.
Благодарение на антиоксидантното и противовъзпалителното си действие белият трън може да бъде полезна добавка и за хора с акне.
Предназначението на черния дроб е да разгражда токсините до безвредни частици. Затлъстелият черен дроб може да стане тежък и уголемен, което може да доведе до пълнота под дясната част на гръдния кош и болки в раменете.
Витамин К има свойството да забавя рака на простатата при мишки
Ракът на простатната жлеза е тих убиец, който при повечето мъже е лечим. В някои случаи обаче болестта не се повлиява от нито една от известните терапии и става изключително смъртоносна.
Изследователи от екипа на проф. Лойд Тротман от лаборатория „Колд Спринг Харбър“ в Ню Йорк, САЩ, са установили, че витамин К забавя развитието на рака на простатата при мишки, съобщи научната институция на сайта си. Резултатите от изследването са публикувани в сп. „Сайънс“, предава БТА.
През 2001 г. Националният институт за изследване на рака в САЩ поставя начало на изследване, което да установи дали витамин Е може да лекува или да предотврати развитието на рак на простатната жлеза. В изследването се включват 35 000 мъже и е предвидено то да продължи до 12 години. Едва три години по-късно обаче експериментът е прекратен и участниците спират да приемат витамин Е. Оказва се, че този витамин не само не забавя и не предотвратява злокачественото заболяване, но и все повече мъже, които приемат добавки с витамин Е, се разболяват. Тогава проф.Тротман допуска, че щом антиоксидант като витамин Е не успява да повлияе на рака на простатата, е възможно това да стори прооксидант, какъвто е витамин К. В природата той се съдържа в зелените листни зеленчуци.
В изследването на екипа на проф.Тротман на мишки, болни от рак на простатата, се дава синтетичен витамин К (менадион), който се намесва в процеса на развитие на раковите клетки. Изследователите установяват, че менадионът убива клетките на рака на простатната жлеза, като намалява количеството на липида PI(3)P. Без него клетките спират да рециклират постъпващите елементи и експлодират. В резултат на това развитието на заболяването при мишките се забавя значително. Проф.Тротман се надява експериментът да намери приложение в пилотни изследвания и при хора със заболяването.