НДК потъва в лилаво в знак на подкрепа към пациентите с възпалителни чревни заболявания

19 май 2024 08:49  |  Здраве

Фасадата на Националния дворец на културата ще бъде осветена в лилаво като символ на подкрепа към пациентите с възпалителни чревни заболявания (ВЧЗ), съобщиха от Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит.

На 19 май отбелязваме Световния ден за борба с възпалителните чревни заболявания, припомня БТА. Глобалната инициатива е за 14-а поредна година в подкрепа на хората по света, които живеят с тези заболявания. Целта е да се насочи вниманието на обществото и да се провокира по-доброто му разбиране за емоциите, болката, изолацията и хроничното страдание, с които пациентите с ВЧЗ се справят всеки ден, посочиха от асоциацията.

„Възпалителните чревни заболявания нямат граници“ е мотото за 2024 г. на Световния ден за борба с тях, което Европейската федерация на асоциациите на пациентите с болест на Крон и с улцерозен колит определи, за да подчертае глобалния характер на тези заболявания и необходимостта от колективни действия. Само с комплексна грижа, включваща терапия и промяна в начина на живот, ВЧЗ могат да бъдат доведени най-бързо до ремисия или близко до нея състояние, което да позволява на пациентите да извършват пълноценно всекидневните си дейности, допълниха от пациентската организация. От асоциацията са организирали за днес срещи с пациенти с ВЧЗ, които ще се състоят в София и в Пловдив,

Повече от 6,8 милиона души по света живеят с възпалително чревно заболяване. В България липсва регистър на засегнатите пациенти. Едно от основните предизвикателства, свързани с ВЧЗ, е забавянето и трудността за навременна и точна диагностика на тези състояния, което възпрепятства ефективното лечение на пациентите и контрола на заболяването. Липсата на равен достъп до специализирани заведения за лечение на ВЧЗ и до здравни специалисти, особено в отдалечените райони, също нерядко води до забавено и компрометирано лечение. Често хората с тези заболявания са обезсърчени да търсят медицински грижи поради страх, стигма, ограничена осведоменост, нерядко и поради финансови причини, посочиха още от асоциацията.

ВЧЗ са група неинфекциозни заболявания на храносмилателната система, които засягат дебелото или тънките черва. Двете основни разновидности са болестта на Крон и улцерозният колит, познат и като язвен колит. Улцерозният колит е oколо два пъти по-често срещан от болестта на Крон. Смята се, че са автоимунни заболявания – при тях имунната система атакува елементи на храносмилателния тракт, при което се образува възпалението. При нормални обстоятелства възпалението е обичайна и необходима реакция на организма в отговор на инфекция или нараняване. За пациентите с тези заболявания обаче чревното възпаление се превръща в хронично състояние, което продължава цял живот – с епизоди на обостряния и периоди, по време на които симптомите на заболяванията затихват.

Все още не е ясно какви са причините за появата на възпалението и обострянето на състоянието. Специалистите обсъждат различни възможности – фактори на околната среда, генетични фактори, имунната система, микробиом или взаимодействие между всички тях. Конкретна причина, въпреки обширните проучвания, които се правят по света, все още не е открита.

В зависимост от локализацията в гастроинтестиналния тракт и от тежестта на възпалението в засегнатата област, симптомите на ВЧЗ могат да варират от леки до тежки. Обикновено включват продължителна диария (над един месец), коремни спазми и болка, усещане за спешна нужда от посещение на тоалетна, ректално кървене. Симптоми, които също могат да съпътстват ВЧЗ, са загуба на апетит, загуба на тегло, отпадналост, анемия, нощно изпотяване, повишена телесна температура, нарушение на нормалния менструален цикъл.

ВЧЗ може да засегнат хора, без значение от техния пол, възраст или раса. Основните рискови фактори за поява на хронични ВЧЗ са тютюнопушенето, намалено излагане на чревни бактерии, заразяване с бактерията Ешерихия коли (E. coli), редовен прием на обезболяващи, антибиотици или контрацептиви, посочиха преди дни от болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“, инициатори на кампания за безплатни прегледи, която ще продължи до края на този месец. Консумацията на бързи въглехидрати, безалкохолни напитки с високо съдържание на захар и на храни, богати на мазнини, също могат да бъдат причина за заболяването. Засегнатите от ВЧЗ са основно във възрастовата група 15-35 години.

Източник: fakti.bg



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си


Още от Светът на здравето