Общинският коледарски празник се отлага за 23 декември – понеделник »

Кое е най-доброто и най-лошото време за ядене на сладко?


В света на здравословния живот захарта открай време е злодеят, обвиняван буквално за всичко – от наддаване на тегло до енергийни спадове. Но тялото ни се нуждае от захар в умерени количества. Всъщност захарта играе важна роля в нашата диета, осигурявайки бърз прилив на енергия, от която понякога се нуждаем много силно. Но тук е много важно времето, в което консумираме сладките храни.

Така че кога е най-доброто време да се поглезите със сладки лакомства, без да се чувствате виновни и да навредите на здравето си, клиничният диетолог Абхилаша В. пише за това в OnlyMyHealth.

Захарта, особено в рафинирана форма, може да допринесе за различни здравословни проблеми, като затлъстяване, диабет тип II, сърдечни заболявания и кариес. Диетологът обаче отбелязва, че времето на консумация на захар може да играе значителна роля за смекчаване на отрицателното ѝ въздействие върху здравето.

Изследванията показват, че глюкозата е основна храна за мозъка и важен източник на гориво за цялото тяло, но кога е най-доброто време за консумация на сладки храни?

Сутрин на закуска

Яденето на сладки храни сутрин, особено на закуска, може да бъде по-малко вредно, отколкото да ги ядете по-късно през деня.

„Това е така, защото метаболизмът обикновено е по-висок сутрин, което позволява на тялото да обработва по-добре и да използва захарта за енергия. В комбинация с балансирана диета, съдържаща протеини, здравословни мазнини и фибри, тялото може по-добре да се справи с скоковете на кръвната захар„, казва Абхилаша.

Като пример диетологът отбелязва: „Малка порция плодове или няколко стафиди или фурми с овесени ядки могат да осигурят бърз прилив на енергия без внезапните пикове на инсулина, свързани само с консумацията на захар.“

Преди и след тренировка

Друго оптимално време за консумация на захар е преди и след тренировка. „Яденето на сладки храни преди тренировка може да осигури бърз източник на енергия, повишавайки производителността и издръжливостта“, съветва Абхилаша.

Простите захари се усвояват бързо и могат да бъдат ефективен източник на енергия. „След тренировка консумацията на захар в комбинация с протеини може да помогне за попълване на запасите от гликоген и да подпомогне възстановяването на мускулите. Едно бананово или плодово смути с няколко ядки и сушени плодове може да бъде полезно в този момент“, добавя тя.

По време на периоди на физическа активност

Ако искате да ядете сладки храни, по правило е по-добре да ги ядете в периоди на повишена физическа активност, според експерта.

„Когато тялото е активно, то използва глюкозата по-ефективно, което намалява вероятността от складиране на излишната захар като мазнина. В допълнение, активните периоди помагат да се контролират нивата на кръвната захар по-ефективно“, казва тя.

Яденето на десерт като част от по-голямо, балансирано хранене на обяд може да помогне за смекчаване на внезапните пикове и сривове на кръвната захар.

Кое е най-неподходящото време за ядене на сладко?

Най-лошото време за консумация на сладки храни е вечер или точно преди лягане. По това време скоростта на метаболизма в тялото се забавя и има по-малко физическа активност за изгаряне на допълнителни калории, пише glasnews.bg.

„Това може да доведе до по-високи нива на кръвната захар през нощта, увеличавайки риска от наддаване на тегло и нарушаване на моделите на съня. Нещо повече, консумацията на захар в края на деня може да доведе до енергийни сривове и глад за храна, което затруднява поддържането на балансирана диета ”, казва Абхилаша.

Умереност и баланс

Независимо от времето е изключително важно сладките храни да се консумират умерено. Абхилаша препоръчва да комбинирате сладкиши с фибри, протеини и здравословни мазнини, за да забавите усвояването на глюкозата, предотвратявайки пикове и сривове на кръвната захар. Например, комбинирането на плодове с кисело мляко или ядки може да осигури по-балансирана закуска.

Изборът на естествени източници на захар, като плодове и млечни продукти, вместо рафинираната захар, намираща се в бонбони и печива, може да осигури допълнителни хранителни вещества и ползи за здравето.

Важно е да се отбележи, че индивидуалните реакции към захарта могат да варират в зависимост от здравето, нивото на активност и скоростта на метаболизма.

Например хората с диабет или инсулинова резистентност трябва да бъдат особено внимателни по отношение на приема на захар и да се консултират с лекаря си, за да коригира диетата си съответно. Този материал е само за информационни цели и не съдържа съвети, които могат да повлияят на вашето здраве. Ако имате проблеми, свържете се със специалист.

Източник: fakti.bg



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си



НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО