Проучване: Хроничният стрес ускорява развитието на рака на дебелото черво


Хроничният стрес ускорява значително разпространението на колоректалния (на дебелото черво) рак, съобщава ЮПИ, предава БТА.

Това се случва, защото стресът нарушава чревната микробиота – деликатния баланс между добрите и лошите бактерии, показва ново проучване, проведено върху мишки в Китай. То e предмет на доклад по време на Годишния конгрес на Европейското обединение по гастроентерология, който се провежда от 12 до 15 октомври във Виена.

Изследователите доказват, че хроничният стрес не само подхранва растежа на туморите, но и подкопава полезните чревни бактерии, особено рода Lactobacillus, които са жизненоважни за изграждането на здравословен имунен отговор срещу рака.

При експеримента учените инжектирали антибиотичен коктейл в две групи мишки – тези с хроничен стрес и тези без стрес, за да лишат червата от здравословни бактерии. И при двете групи се наблюдава отслабване на защитните сили на организма в борбата с рака, съобщават изследователите.

Около 11 седмици след инжектирането всички мишки развили тумори в червата си. След като потвърдили наличието на тумори, изследователите евтаназирали мишките и използвали специални химически багрила, за да анализират характеристиките на тези образувания, разказва научният ръководител на проучването д-р Цин Ли.

Що се отнася до предизвикването на състояние на физическо или емоционално напрежение у мишките, „ние използвахме хроничен стрес от ограничаване на движението в продължение на шест часа всеки ден до края на експеримента“, обяснява д-р Ли, постдокторант в катедрата по рак на стомашно-чревния тракт и чернодробни заболявания в Западнокитайската болница на Университета Съчуан в гр. Чънду, провинция Съчуан, Китай.

Хроничният стрес от ограничаване на движението – често използван модел за изследване на гризачи в научните изследвания, се създава най-често чрез пренаселеност.

След това учените изследвали по-задълбочено как добрите бактерии влияят върху клетките, които предпазват от туморен растеж и разпространение на болести. За да постигнат това, те трансплантирали същите бактерии на хронично стресирани мишки и станали свидетели на по-малко образуване на тумори.

Използването на добрите чревни бактерии заедно с традиционните противотуморни лекарства за лечение на пациенти, особено на тези, които са подложени на хроничен стрес, е обещаващо, отбелязват изследователите.

„Това проучване подчертава решаващата роля на промените в чревната микрофлора по време на хроничен стрес за ускоряване на прогресията на колоректалния рак“, казва д-р Ли.

„Първоначалната ни мотивация произтичаше от честите ни наблюдения в клиничната работа, че психическото състояние на пациентите с рак влияе върху тяхната прогноза“, казва д-р Ли. „Пациентите, които са прекомерно притеснени за състоянието си, често имат по-лоши резултати“, обяснява тя и допълва, че, когато хората са диагностицирани със злокачествено заболяване като колоректалния рак, за тях е естествено да изпитват чувства на тревога и загриженост.

„Тези емоции обаче не са благоприятни за състоянието им. Нашите констатации показват, че пациентите трябва да се опитат да коригират начина си на мислене, доколкото е възможно, за да избегнат по-нататъшно изостряне на заболяването си“, обобщава д-р Ли.

Европейската комисия съобщава, че ракът на дебелото черво е основен проблем за здравето в цяла Европа. Той е второто най-разпространено злокачествено заболяване и втората водеща причина за смъртност, свързана с рак, на континента, където се провежда гастроентерологичната конференция.

Източник: fakti.bg



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си



НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО