Общинският коледарски празник се отлага за 23 декември – понеделник »

Защо пубертетът започва все по-рано?


Синът на колежката ми доскоро все още харесваше пъстрите ѝ кичури, а сега ѝ се кара: „Мамо, не можеш ли просто да изглеждаш нормално!“. Най-късно в момента, когато децата започнат да изпитват неудобство заради родителите си, вече няма никакво съмнение – в пубертета са.

В този период тялото произвежда много по-голямо количество полови хормони: естроген и гестаген при момичетата, тестостерон при момчетата. Тези хормони предизвикват редица промени, а колебанията в настроението са нещо нормално – включително отграничаването от родителите.

Днес пубертетът започва почти година по-рано, отколкото преди половин век

Всичко това днес се случва по-рано, отколкото преди. Резултатите от изследване, публикувано в списанието на Американската медицинска асоциация, сочат, че през 2013 година пубертетът при момичетата е започвал средно с година по-рано, отколкото през 1977. При момчетата положението е сходно, но изводите в изследването не са толкова отчетливи.

Що се отнася до първата менструация, тук не са установени съществени промени – от 1960-те насам в Европа тя настъпва средно на 13-годишна възраст. Но през 19 век това е ставало едва на 17-годишна възраст. „Избързването“ на първата менструация в наши дни може да се обясни с обстоятелството, че благодарение на подобрения стандарт на живот днешните момичета в по-ранна възраст са достатъчно физически подготвени да раждат деца, обяснява пред ДВ германската педиатърка Бетина Голке. „При момичетата обаче пубертетът не започва с първата менструация, а с порастването на гърдите“, подчертава тя. Но защо само за пет десетилетия този момент се е изместил с цяла година напред? Причините са различни и не всички могат да бъдат ясно доказани.

Оказва ли влияние теглото?

Установено е, че децата с наднормено тегло влизат по-рано в пубертета. В техните мастни тъкани се произвежда по-голямо количество от хормона лептин, който сигнализира на мозъка да започне пубертета.

Фактът, че днешните деца се движат по-малко и нерядко трупат излишни килограми, може да е една от причините защо по време на пандемията много повече момичета са навлезли в т.нар. преждевременен пубертет. В този случай външните полови белези се развиват при момичетата още преди да са навършили девет години, а при момчетата – преди да са навършили десет.

„Към това се добавя фактът, че тогава се промени целият начин на живот, което обремени децата в психосоциален план: те прекарваха много повече време пред компютъра, а синята светлина – както показват изследванията с животни – се отразява на хормоните“, обяснява Голке. Според нейните наблюдения междувременно случаите на преждевременен пубертет отново намаляват.

Какво е отражението на химикалите върху пубертета?

Учените предполагат, че и химикалите от околната среда оказват влияние върху пубертета. Доказано е например, че инсектицидът ДДТ води до по-ранна проява на менструацията. Някои вещества в козметиката за тяло – като например фталатите, парабените и други феноли – също са под подозрение, че могат да предизвикат по-ранен пубертет. Това важи в особено голяма степен за момичетата.

Не е изключено да влияят и омекотителите в пластмасата, казва Голке – просто световната тенденция за все по-ранно начало на пубертета се е развила за толкова кратък период от време, че не може да се обясни с някакви генетични промени.

За съжаление обаче не може да се каже кои точно вещества носят вината за това – има над 100 различни субстанции, които могат да ускорят предварителното полово съзряване, както показват изследванията с животни. Освен това има значение и количеството – доза, която е безобидна за животните, може да има въздействие върху децата.

Лавандулата и соята влияят на хормоналния баланс

Етеричните масла също могат да повлияят на хормоните. Така например ако се използват продукти с лавандула, гърдите растат по-рано (и при момичетата, и при момчетата). Лабораторни изследвания показват, че 65 етерични масла дават хормонално отражение върху човешките клетки. При всички изследвани деца растежът на гърдите се забавил, след като прекратили употребата на парфюмирани продукти.

Хормонално влияние имат и соевите продукти. Соята съдържа т.нар. фитоестрогени – растителни вещества, подобни на човешкия хормон естроген. Същото важи, впрочем, и за бирата.

Засега няма недвусмислени доказателства, че соевите продукти влияят на началото на пубертета. Но жените, които като кърмачета са били хранени със соев протеин, разказват в проучване, че менструацията им продължава по-дълго и имат повече болки по време на цикъл. Затова Германското дружество за детска и младежка медицина не препоръчва кърмачетата да бъдат хранени с продукти на базата на соя.

Децата, които нямат братя и сестри, навлизат по-рано в пубертета

Изглежда, че още един фактор допринася за по-ранното настъпване на пубертета – това засяга по-често деца, които нямат братя или сестри, установява изследване в Дания. Едно от обясненията: при предаването на семейните гени децата без сестри и братя нямат на кого да разчитат и поради това тялото им по-рано развива репродуктивни способности.

Автор: Жанет Цвинк

Източник: fakti.bg



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си



НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО