Работодатели атакуваха минималната заплата в съда, искат отмяна на увеличението от 1 януари


Работодатели атакуваха минималната работна заплата. Те искат съдът да отмени постановлението, с което правителството определи 1077 лева минимално възнаграждение от първи януари догодина, съобщава БНТ.

Според Асоциацията на индустриалния капитал решението на Министерския съвет е издадено с почти два месеца закъснение и противоречи на два международни акта. От КТ „Подкрепа“ обаче смятат, че мотивите на бизнеса са необосновани. Минималната заплата за следващата година е равна на 50% от средната за 12 месеца и се определя до 1 септември.

Това е формулата, която беше приета през миналата година. Така през тази година минималната заплата се увеличи от 780 на 933 лева. А на 23 октомври служебният кабинет определи 1077 лева минимална заплата от 1 януари 2025-а. Този път работодатели атакуваха постановлението в съда.

„Постановление на Министерския съвет на МС противоречи на два международни договора, по които страна е България, и които имат предимство на прилагането им пред вътрешното право“, каза Добрин Иванов, изпълнителен директор на АИКБ.

„Според нас жалбата е абсолютно неоснователна. Няма никакво нарушение, на който и да било вътрешен или международен акт“, посочи Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“.

В позиция до БНТ от социалното министерство заявиха, че размерът на минималната заплата за следващата година е определен законосъобразно и единствено съдът може да реши дали жалбата на работодателите е основателна. Ако постановлението бъде отменено е възможно минималната заплата да остане 933 лева. След 15 ноември България трябва да започне да прилага европейската директива за адекватни заплати, но бизнесът и синдикатите още не могат да се разберат за нова формула, по която да се определя минималната заплата.

„За нас не е приемливо една минимална работна заплата да е под издръжката за живот на един човек. На пример имате едно магаре, което трябва да яде 10 килограма сено на ден. Вие му давате по 5. Е, колко време ще оцелее това магаре? Същото е и с минималната заплата“, посочи Атанас Кацарчев.“Въпросът не е дали се дава храна на магарето. А дали има достатъчно храна за даване на магарето“, добави Добрин Иванов. От социалното министерство имат намерение да предложат необходимите промени в законодателството до средата на ноември.



Следете ни в Google News Showcase

     Включете се във Viber групата на Elhovo.News, за да получавате последните регионални новини директно на телефона си



НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО