В Деня на народните будители – 1 ноември, в град Болярово се проведе втората информационна среща по повод предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС. Тя се организира от Областен управител на област Ямбол, по Комуникационната стретегия на Българското правителство и цели популяризиране на 10-годишното ни членство в ЕС и предстоящото Председателство на Съвета на ЕС да достигне до малките населени места, както и до отделните браншове. Освен приоритетите на Българското председателство акцент в срещата бе и тематична дискусия за подпомагане на земеделското производство и бизнес в граничните райони на Елхово и Болярово за устойчиво местно развитие.
На срещата присъства г-н Димитър Иванов – областен управител на област Ямбол, Волен Дичев, заместник областен управител, Нели Кадиева – председател на Управителния съвет на МИГ-Елхово-Болярово, Христо Христов – кмет на община Болярово, Борислава Цолова и Павлина Дамянова – експерти в Министерство на земеделието, храните и горите, земеделци и животновъди от общините Елхово и Болярово.
Областният управител Димитър Иванов благодари за интереса от страна за земеделските производители и животновъди, и напомни, че за България предстоят много важни 6 месеца в началото на идната календарна година.
В презентация Волен Дичев представи 10 годишното членство на България в ЕСи трите основни приоритета на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Втората част на срещата бе посветна на дискусия за общата селскостопанска политика на евросъюза, за българските приоритети в сферата на земеделието след 2020 година, за исканията и проблемите на земеделските стопани от малките погранични райони. Представителите на Министерство на земеделието, храните и горите, от отдел Развитие на селските райони Борислава Цолова и Павлина Дамянова запознаха конкретно участниците в срещата с предстоящите мерки, по които земеделците ще имат възможност да кандидатстват в този програмен период.
След края на събитието присъстващите земеделски производители имаха възможността да поставят своите въпроси, да споделят техният опит и проблеми, които срещат в работата, както и да поставят своите искания, които нашата страна да защитава в сферата на земеделието по време на Председателството на Съвета на ЕС.