ОФК Елхово (U15) вдигна шампионската титла на зона Бургас »

Богомил Манчев: Все по-малко хора виждат своето бъдеще в ядрената енергетика

Публикувано преди 2 месеца  |  България

„Поради многократното спиране на проекта „Белене“ и така да се каже отдръпването от ядрената енергетика, особено след Фукушима, в световен мащаб и България започнаха по-малко и по-малко хора да виждат своето бъдеще, свързано с ядрената енергетика, тъй като те виждаха само АЕЦ „Козлодуй“, защото на тези блокове даже не им беше удължен ресурсът да работят“, това заяви в „Денят започва“ Богомил Манчев – председател на сдружение „Български атомен форум“ по време на конференция в Брюксел на тема „Енергийната сигурност в Европа“.

Той констатира, че във Физическия факултет с приложна физика към СУ от няколко години няма нито един студент.

„Има страшно малко кадри. Не е малък процесът, може да се възстанови със стартирането на двата нови блока, смятам, че ще имаме ренесанс и много хора ще се устремят отново към ядрената енергетика“.

„Човечеството хвърляше много усилия в развитието на възобновяемите енергийни източници. Ефектът, който се получи от тях не е задоволителен. Огромни количества пари отидоха там с много малък ефект като декарбонизация на онова, което ние произвеждаме като енергия, тъй като светът само до преди 15 години произвеждаше енергията си 90%, 92% от въглеводороди, а 8% от вода“.

„Голямото усилие на човечеството в последните десет години се вложиха много пари в соларите и успяхме да намалим с 1,7% въглеводородите, които бяха стигнали до 83%“.

Той посочи, че „отработеното ядрено гориво на първо време можем да го съхраняваме на площадките на атомните централи 100 години“.

„Ядреното гориво не ни е проблем в момента, ако ние започнем в бъдеще да изграждаме четвърто поколение реактори с бързи неутрони това гориво, което ние съхраняваме, е входно гориво за тези реактори четвърто поколение“.

Източник: fakti.bg


Статията е публикувана на 22 март 2024

Следете ни в Google News Showcase



НОВИНИ ОТ СТРАНАТА И СВЕТА

НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО