Европейската комисия запазва безмитния режим за Украйна, но въвежда мерки, насочени към фермерите

Публикувано преди 3 месеца  |  Света

Европейската комисия предлага възможност за предоставяне на земеделските стопани в ЕС на дерогации от правилата на Общата селскостопанска политика (ОСП) през 2024 г., които обичайно налагат използването на определени площи за непроизводствени цели, предаде News.bg.

Предложението на Комисията е изпратено днес на държавите членки, които ще гласуват по него на заседание на комисия. То предоставя първи конкретен политически отговор за преодоляване на опасенията, свързани с доходите на земеделските стопани. Предложението следва и исканията, отправени от няколко държави членки на заседанията на Съвета по селско стопанство.

Наред с това Европейската комисия предлага удължаване на сега действащите автономни търговски мерки за украинските и молдовските продукти. Комисията предложи да се поднови суспендирането на вносните мита и квоти за украинския износ за ЕС за още една година, като същевременно се засили защитата на чувствителните селскостопански продукти от ЕС. Това се извършва в съответствие с ангажиментите на ЕС за подкрепа на Украйна толкова дълго, колкото е необходимо. Успоредно с това Комисията предлага да се поднови с още една година суспендирането на всички оставащи мита върху вноса от Молдова, което е в сила от юли 2022 г.

„Въпреки че основната цел е да се подкрепи Украйна, тези мерки също така отчитат чувствителността на фермерите в ЕС и други заинтересовани страни. За тази цел и като се има предвид значителното увеличение на вноса на определени селскостопански продукти от Украйна в ЕС през 2022 г. и 2023 г., актуализираните мерки съдържат засилен защитен механизъм. Това гарантира, че могат да бъдат предприети бързи коригиращи действия в случай на значителни смущения на пазара на ЕС или на пазарите на една или повече държави-членки“, каза заместник-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас на пресконференция в Брюксел.

Схинас добави, че Европейската комисия признава неблагоприятното въздействие на премахването на митата върху икономиките на редица страни от ЕС и затова предлага мерки за защита на европейските фермери.

За най-чувствителните продукти – птичи продукти, яйца и захар – е предвиден така нареченият механизъм за спешно спиране, който трябва да стабилизира обема на украинския внос на нивото от 2022-2023 г. Ако тези количества бъдат превишени, митническите тарифи ще бъдат възстановени.

Източник: fakti.bg


Статията е публикувана на 31 януари 2024

Следете ни в Google News Showcase



НОВИНИ ОТ СТРАНАТА И СВЕТА

НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО