Брюксел ни предупреди официално: Не следвате законодателството за обществените поръчки

Публикувано преди 2 седмици  |  България
Брюксел ни предупреди официално: Не следвате законодателството за обществените поръчки

Европейската комисия изпрати официално предупредително писмо до България и други страни членки, в което настоява те да се придържат към законодателството за обществени поръчки, както и да транспонират директивата за транспортната трансевропейска мрежа TEN-T. Това съобщи от Брюксел кореспондентът на БНР.

Комисията изпрати мотивирано становище до България и още 5 страни-членки заради това, че не са транспонирали в законодателствата си директивата, която залага мерки за напредък по реализирането на трансевропейската транспортна мрежа. Тя цели плавно приключване на основни проекти, като прави процедурите по даването на разрешителни и обществените поръчки по-ясни, подчертават от Комисията.

Държавите трябва да отговорят в рамките на два месеца, иначе Комисията може да ги даде на Съда на ЕС.

Същото може да се случи на България, ако тя не отговори в същия срок на официалното предупредително писмо затова, че не следваме законодателството за обществени поръчки. Става дума за различни проблеми, сред които ограничаване на правата на операторите и изключването на частни болници от правилата за обществени поръчки в ЕС, макар в България те да са частично финансирани от обществени фондове.

Комисията изпрати и допълнително официално предупредително писмо до България заради това, че не е транспонирала правилно директивата за укрепване на презумпцията за невинност и наличието на правото на присъствие на процеса при процедури за криминални деяния.

Първото предупредително писмо е изпратено до страната ни през септември миналата година, но Комисията е открила допълнителни проблеми при транспонирането на текстове за процеси в отсъствието на обвиняемия и правото на нов процес.

Комисията изпрати и допълнително официално предупредително писмо до България и още 4 страни членки, в което настоява те да се придържат към трансграничните съдебни процедури по европейската заповед за арест. България не е транспонирала правилно текстовете, свързани със задържането на издирвания, смятат от Комисията.

Източник: fakti.bg


Статията е публикувана на 24 април 2024

Следете ни в Google News Showcase



НОВИНИ ОТ СТРАНАТА И СВЕТА

НОВИНИ ОТ ЕЛХОВО